Fight Network weekly MMA & kickboxing programming (Dec. 8-14)

FIGHT NETWORK MMA & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE
(Dec. 1-7, 2014)

Fight Network 24 hours
Fight Network, a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Dec. 8

5:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team mixed martial arts inside a 12m X 12 m arena with three-level obstacle structures.

6:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger 24 – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

7 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

Tuesday, Dec. 9

7:00 p.m. ET – Xtreme Fighting Championships – Florida-based professional MMA featuring top Americans prospects, international stars and UFC veterans.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – Encore of M-1 Challenge 53: Battle in the Celestial Empire: Featuring Marcin Tybura vs. Denis Smoldarev for the M-1 Challenge heavyweight title, plus Sergei Kharitonov vs. Kenny Garner, from Nov. 25, 2014 in Beijing, China.

Wednesday, Dec. 10

12:00 a.m. ET – Battle at Ballys 3: Muay Thai – Featuring Omar Estevez vs. Christoper Williams in Muay Thai action from Aug. 3, 2013 in Atlantic City, NJ.

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Professional and amateur MMA from the Buckeye State featuring the next generation of stars.

6 p.m. ET – Best of Cage Rage – Classic matches from the world-renowned U.K. promotion featuring Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.

7 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Fight Network’s staple news program covering all the big stories in the combat sports world.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

8:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA – Compilation of fights from across the globe, including SFL, BAMMA, Cage Warriors, EFC Africa, KSW, UCMMA and WFC.

9:00 p.m. ET – Cage Warriors Fight Night – Cage Warriors 59 featuring Jim Alers vs. Martin Svensson for the featherweight title, plus the bantamweight Grand Prix, from Sept. 14, 2013 in Cardiff, Wales.

11 p.m. ET – MMA Meltdown with Morency – Gabriel Morency reports on all the latest odds, news and rumors from the MMA world, plus exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Coverage of amateur wrestling events with exclusive footage, interviews, analysis and behind-the-scenes action.

Thursday, Dec. 11

1:30 a.m. ET – Tuff Girls – Reality series featuring female Muay Thai fighters on their journey to win a championship in Thailand under renowned trainer Master Toddy.

2:00 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA Fight Night – UCMMA 25: The Beatdownfeaturing Jake Bostwick vs. Denniston Sutherland from Dec. 3, 2011 in London, UK.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – TUF 20 Weigh-In LIVE – Official weigh-in for The Ultimate Fighter 20 Finale from Las Vegas, NV.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – DEEP: Jewels 5 – Featuring Mizuki Inoue vs. Emi Tomimatsu and Naho Sugiyama va. Ayaka Hamasaki from Aug. 9, 2014 in Tokyo, Japan.

11:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professional and get experience needed to succeed at a higher level.

Friday, Dec. 12

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – Chronicling classic kickboxing battles from Europe featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET — Pancrase Fight Night – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP: Featuring classic fights from Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET —Best of Jewels – Fights from the all-female Japanese mixed martial arts league.

6:00 p.m. ET – LIVE broadcast of UFC on FOX 13 Weigh-In: Dos Santos vs. Miocic from Phoenix, AZ.

10:30 p.m. ET — Hip Show: Arena Combat – Tag-team mixed martial arts inside a 12m X 12 m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 22: Blachowicz vs. Reljic – Featuring Jan Blachowicz vss. Goran Reljic and Pawel Nastula vs. Kevin Asplund from Mar. 16, 2013 in Warsaw, Poland.

Saturday, Dec. 13

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Patrick Cote and Chris Horodecki in action from TKO 13 and TKO 25, respectively.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

6:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Jean-Yves Theriault – Host John Ramdeen chats with Cnadian kickboxing legend Jean-Yves Theriault.

6:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:00 p.m. ET —Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of fights from across the globe, including Legend FC, SFL, BAMMA, Cage Warriors, KSW, UCMMA and WFC.

9:00 p.m. ET – KSW 29: Khalidov vs. Cooper – Featuring Mamed Khalidov vs. Brett Cooper and Mariusz Pudzianowski vs. Pawel Nastula from Dec. 6, 2014 from, Krakow, Poland.

Sunday, Dec. 14

11:00 a.m. ET — Best of ADCC Submission Fighting – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronald Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET — Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger 25 – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

10:00 p.m. ET – Enfusion Live: London 2013 – Featuring Greg Wooton vs. Pietje Doorje and Adam Hart vs. Kay Bult in kickboxing action from Oct. 12, 2013 in London, England.

Information:

www.FightNetwork.com

Twitter & Instagram @fightnet

www.Facebook.com/FightNetwork