Fight Network weekly MMA & kickboxing programming (Dec. 15-21)

Fight Network 24 hoursFight Network, a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Dec. 15

6:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

7 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

Tuesday, Dec. 16

7:00 p.m. ET – Xtreme Fighting Championships – Florida-based professional MMA featuring top Americans prospects, international stars and UFC veterans.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

9:00 p.m. ET – Havoc Fighting Championship 6 – Featuring Luis Huete vs. Wolfgang Janssen from Red Deer, Alberta, Canada.

Wednesday, Dec. 17

2:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, FFC, M-1 and more.

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Professional and amateur MMA from the Buckeye State featuring the next generation of stars.

11:30 a.m. ET – M-1 Challenge 54 LIVE from St. Petersburg, Russia – Featuring Stephan Puetz vs. Valery Myasnikov and Maxim Divnich vs. Dzhambulat Kurbanov.

6 p.m. ET – Best of Cage Rage – Classic matches from the world-renowned U.K. promotion featuring Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.

7 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Fight Network’s staple news program covering all the big stories in the combat sports world.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The top combat sports news of the day, plus interviews, features and more.

8:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA – Compilation of fights from across the globe, including One FC, USMMA, KSW, WFC, FFC, BAMMA, EFC Africa and more

9:00 p.m. ET – Cage Warriors Fight Night – Cage Warriors 60 — Featuring Bola Omoyele vs. Aaron Wilkinson, plus the opening round of the vacant lightweight tournament, from Oct. 5, 2013 in London, England.

11 p.m. ET – MMA Meltdown with Morency – Gabriel Morency reports on all the latest odds, news and rumors from the MMA world, plus exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Coverage of amateur wrestling events with exclusive footage, interviews, analysis and behind-the-scenes action.

Thursday, Dec. 18

2:00 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA Fight Night – UCMMA 26: The Real Deal – Featuring Linton Vassell vs. Aurelijus Kerpe and Stav Economou vs. Tomasz Czerwinski from Feb. 4, 2012 in London, England.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

9:00 p.m. ET – Encore of M-1 Challenge 54 LIVE from St. Petersburg, Russia – Featuring Stephan Puetz vs. Valery Myasnikov and Maxim Divnich vs. Dzhambulat Kurbanov.

Friday, Dec. 19

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – Chronicling classic kickboxing battles from Europe featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET — Pancrase Fight Night – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP: Featuring classic fights from Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET —Best of Jewels – Fights from the all-female Japanese mixed martial arts league.

1:30 p.m. ET – Tuff Girls – Reality series featuring female Muay Thai fighters on their journey to win a championship in Thailand under renowned trainer Master Toddy.

3:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

9:00 p.m. ET – KSW 23 – Featuring Mamed Khalidov vs. Melvin Manhoef, Sean McCorkle vs. Mariusz Pudzianowski and Kendall Grove vs. Michal Materia from June 8, 2013 in Gdansk, Poland.

Saturday, Dec. 20

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Mark Hominick vs. Samuel Guillet from TKO 27, plus Krzysztof Soszynski and Jonathan Goulet.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Keith Jardine vs. Amir Rahnavardi from Gladiator Challenge 5.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

5:00 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team mixed martial arts inside a 12m X 12m arena with three-level obstacle structures.

6:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Firas Zahabi – Host John Ramdeen interviews Tristar Gym head coach Firas Zahabi, trainer to the likes of Georges St-Pierre and Rory MacDonald.

6:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:00 p.m. ET —Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of fights from across the globe, including Legend FC, SFL, BAMMA, Cage Warriors, KSW, UCMMA and WFC.

9:00 p.m. ET – BattleGrounds MMA: O.N.E. -Single-night elimination tournament featuring Jesse Taylor, Brock Larson, Roan Carneiro and others from Oct. 3, 2014 in Tulsa, OK.

Sunday, Dec. 21

11:00 a.m. ET — Best of ADCC Submission Fighting – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronald Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET — Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

1:00 p.m. ET – K-1 World MAX 2014 Final – Professional kickboxing featuring Buakaw Banchamek vs. Enriko Kehl in the tournament final, plus Andre Dida vs. Li Yankun and Maximo Suarez vs. Tural Bayramov, from Oct. 11, 2014 in Pattaya, Thailand.

3:00 p.m. ET – Enfusion Live 23– Ilias Bulaid vs. Zahid Zairov for the Enfusion – 67kg world title LIVE from Gennep, Netherlands.

11:00 p.m. ET – Enfusion Fight Night – Professional kickboxing featuring Hafid El Boustati vs. Robbie Hageman and Ilona Wijmans vs. Nathalie Visschers, from Nov. 3, 2013 in The Hague, Netherlands.

Information:

www.FightNetwork.com

Twitter & Instagram @fightnet

www.Facebook.com/FightNetwork